produkty prislusenstvi firma kontakt nákup shortkits galerie  
cesky česky
english english
deutsch deutsch
Přídavné nádrže F-86 Sabre 0103/DP
Přídavné nádrže je možné sestavit ve dvou variantách. Varianta bez kol přispívá k ochraně spodních ploch modelu při přistání a v kombinaci s dostatečně silným pohonem umožňuje i starty z krátce střiženého suchého trávníku. Varianta s koly umožňuje startovat a přistávat s modelem na hladkých pevných plochách. Při startech ze země proti větru není nutná řízená směrovka - pro mírné korekce dráhy stačí přitěžování/odlehčování kol pomocí křidélek.

Instalací nádrží model ztěžkne asi o 30 g, což se spolu s nárůstem odporu negativně projeví na letových výkonech. Nádrže má proto smysl instalovat jen na modely vybavené dostatečně výkonnými střídavými motory, jejichž napájení je zajištěno LiPol akumulátory.

Stavebnice přídavných nádrží je určena pro alespoň mírně pokročilé modeláře - není vhodná pro začátečníky. Tomu také odpovídá stavební návod, popisující sestavení nádrží s koly.
  1. Do nádrží lze zastavět kola s průměrem maximálně 35 mm a šířkou 10 mm. Vhodná jsou kola s mechovou pneumatikou. Uložení osy kola v krytu vyztužte vlepením (CA) destiček z břízové překližky tl. 1,5 mm. V označených bodech krytu kola vyvrtejte otvory s průměrem odpovídajícím průměru osy kola. Osa by měla být uložena v otvorech bez vůlí a musí být kolmo na kryt kola v čelním i půdorysném pohledu. Axiální vůle vymezte plastovými trubičkami - kolo musí být uprostřed krytu. Osu pojistěte proti vypadnutí zalepením.
    Ve spodním díle nádrže vyřežte a vybruste otvor pro pneumatiku - vůle po obvodě by měla být alespoň 1mm. Kryt kola přilepte (CA) zevnitř ke spodnímu dílu nádrže - nejprve bodově, po kontrole ustavení důkladně. Bod vyznačený na krytu určuje stranu směřující dopředu.
    Dosedací plochu pod balsovou výztuhou natřete tenkou vrstvou lepidla UHU-Por ( může být i zředěné benzínem).
  2. Sestavování nádrží usnadní proužky kartonu vlepené podle obrázku do horní části nádrže. Obě části nádrže přiložte k sobě a v případě potřeby opatrně dobruste obvod spodního dílu nádrže tak, aby vůle mezi oběma díly byly minimální. Obě části nádrže fixujte ve správné poloze kousky samolepicí pásky. Po bodovém slepení fixační pásky odlepte a nádrž slepte po celém obvodu. Pro slepení obou částí je nejvhodnější CA lepidlo. Po vytvrzení lepidla spojovací lem opatrně přebruste jemným brusným papírem.
  3. Podle obrázku vyřízněte v drážce nádrže otvor pro balsovou výztuhu. Pracujte s maximální opatrností! Obdobně prořízněte i otvor v závěsu na křídle. Je nutné proříznout otvor i ve spodním potahu křídla - pozor na poškození nosníku nebo proříznutí horního potahu! Balsová výztuha musí být po zasunutí do křídla rovnoběžná se svislou rovinou letadla.
  4. Nádrže zkuste nainstalovat na křídlo - balsová výztuha by měla dosedat na dno nádrže i na horní potah křídla. Vůle lze vymezit posouváním výztuhy uvnitř drážek. Ve správné poloze přilepte výztuhu ke dnu nádrže - použijte Epoxy nebo expandující PU lepidlo. Výztuha musí dosedat na spodní díl nádrže v ose vyznačené ryskou - kontrolujte průhledem proti světlu. Označte si levou/pravou nádrž.
  5. Z ocelového drátu o průměru 1mm ohněte podle obrázku kluznou botku a vlepte ji do balsové výztuhy. Tato botka chrání nádrž před oděrem a poškozením při pohybu modelu na zemi. Nádrže natřete nebo nastříkejte barvou na plastikové modely. Nepoužívejte acetonové barvy!
  6. Nádrže vlepte do křídla. Pro přilepení výztuhy k hornímu potahu křídla a nosníku je nejvhodnější expandující PU lepidlo, pro přilepení nádrže k závěsu Epoxy, UHU-Por nebo CA.


ALFA MODEL s.r.o.  zpět